بیماری بورس عفونی (گامبورو) و راه های کنترل موثر آن | بیماری گامبورو

چگونه در تغذیه نوین طیور، از مفاهیم الگوی ایده آل اسیدهای آمینه می توان استفاده بهینه نمود؟
2020/12/16

بیماری بورس عفونی (گامبورو) و راه های کنترل موثر آن | بیماری گامبورو

بخش علمی _ تحقیقاتی شرکت لعل حیات وسام

دکتر فخرالدین عابد*، دکتر تیمور لطیفی، مهندس ضیاالدین عابد، خانم دکتر محمدپور و خانم مهندس جهاندار

 

خلاصه مقاله بیماری گامبورو

بیماری ویروسی بورس عفونی (گامبورو) می تواند به صورت تحت کلینیکال (در سن کمتر از سه هفتگی)، تنها با تحلیل بورس فابرسیوس و در نتیجه سرکوب سیستم ایمنی، از طریق شکست برنامه های واکسیناسیون و بروز بیماری های مختلف ویروسی و باکتریایی زیان های اقتصادی سنگینی را در گله های طیور ایجاد نماید.

در صورت بروز این بیماری به صورت حاد، تلفات بالا و نیز کاهش شدید عملکرد گله را در پی دارد. هر چند همانند بیماری های ویروسی دیگر، حفظ امنیت زیستی بالاترین اهمیت را در کنترل آن داراست، اما به دلیل مقاوم بودن این ویروس و همچنین قدرت سرایت آن از طرق مختلف، بایستی اجرای استراتژی های موثری را برای کنترل آن برنامه ریزی نمود.

با توجه به تاثیر میزان تیتر مادری و یکنواختی آن در جوجه ها، در این بیماری برای تعیین زمان مناسب واکسیناسیون و نیز تعیین نوع واکسن، هیچ توصیه از پیش تعیین شده ای برای آن وجود ندارد. این ویروس در دهه های اخیر جهش هایی داشته است که میزان حدت و بیماری زایی آن را افزایش داده و مقابله با روش ها و واکسن های مرسوم ممکن است راندمان پاسخ گذشته را ایجاد ننمایند.

ارتباط این بیماری با وقوع بیماری هایی همچون گانگاریای پوستی، کلی باسیلوزیس، هپاتیت همراه با گنجیدگی کبد (IBH) ، کم خونی جوجه CAV، همچنین وقوع نیوکاسل و برونشیت و …. نشان دهنده درجه اهمیت شناخت عمیق تر این بیماری و راه های کنترل آن در فارم های جوجه گوشتی می باشد.

عدم همکاری و ارتباط موثر بین مجموعه های مرغ مادر، جوجه کشی و فارم های گوشتی برای ایجاد حفاظت مناسب جوجه ها در برابر ویروس بورس عفونی باعث پیچیده تر شدن حل این معادله می گردد.

فقط کاربران سایت میتوانند لینک های دانلود را مشاهده کنند

You cannot view this content because It is available to members only. Please or Register to view this area.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *